מי אנחנו

1945
דרור

1945
גורדוניה

1953
איחוד הנוער החלוצי

1958
איחוד הבונים

1980
הבונים-דרור

הננו חברים ותיקים של תנועת הנוער דרור בברזיל שעלינו לישראל מונעים על ידי האידיאולוגיה הציונית של הרצל ונורדאו והסוציאליסטית של סירקין ובורוכוב. בצעירותנו סירבנו להמשיך בדרכה של יהדות הגולה. לתפיסתנו היהודים הינם אומה (ולא רק ישות דתית) לכן המשך קיומה מחייב הקמת מדינה עצמאית, המבוססת על העקרונות שנקבעו בהצהרת העצמאות של מדינת ישראל, דהיינו מדינה שתבטיח חופש, שוויון ושלום לכל תושביה.

מאחר שאנו סבורים שחוויותינו, דעותינו והמטען האידיאולוגי שהתגבשו במשך השנים עדיין רלוונטיים לימינו, הקמנו ב- 2007 עמותה שמטרתה לשמר את המורשת של תרבות נוער המיוחדת במינה. מאז ערכנו אירועים שונים ביניהם אירוע לציון 60 שנה לתחילת העלייה של חברי התנועה מברזיל שחל במקביל לציון 60 שנה להקמת קיבוץ ברור חיל ו-60 שנה למדינה.

כעת התחלנו בהרפתקה חדשה, מורכבת ושאפתנית אך שלבטח מענגת עבור רבים: אתר זה, ״דרור לֹברזיל – אתמול והיום״, שמטרותיו:

א. ליצור קהילה וירטואלית לכל אלה שחוו את חווית התנועה ולכל המתעניינים בנושא
ב. לאפשר גישה לכל מסמכי הארכיב שברשותנו
ג. להציע חומר קריאה, שנכתב עד כה על התנועה, בצורה מקוונת
ד. להציע מסמכים מקוריים העשויים לעניין סטודנטים, דור המשך ואחרים בסאגה של תנועת נוער שקמה בברזיל הרחוקה
ה. הארכיב כולל מסמכים וכתבי עת (בעברית, ספרדית ושפות אחרות) שפורסמו על ידי התנועה העולמית, תנועות נוער במדינות אחרות, מפלגות תנועת העבודה בישראל ובארגנטינה, תנועת הקיבוצים ותנועות נוער בישראל.

בשנים האחרונות פורסמו עבודות שונות על תנועות נוער חלוציות ברחבי העולם. התנועה בברזיל נמנית בין הפחות נסקרות, לכן אנו תקווה שאתר זה יתרום לצמצום הפער שבינה לבין תנועות נוער אחרות.

Curta e Compatrilhe